Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (53)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (270)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (41)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (144)
- (2)
- (7)
- (394)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (279)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (136)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Globe Scientific Reaction Vessels for Abbot Architect Series Analyzers
Designed specifically for use with Abbot Architect Series Analyzers. Globe Scientific Reaction Vessel for Abbot Architect Series Analyzers are produced from polypropylene (PP).
| Height (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Working | 3.1 mL |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 3.1 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 2 in. |
Globe Scientific Sample Cups for Abbot Architect Series Analyzers
Designed for use with the Abbott Architect Series Analyzers. Globe Scientific Sample Cups for Abbot Architect Series Analyzers are constructed from polystyrene and are specifically designed for use with these products.
Restek™ WISP 48 Crimp-Top Vial (15 x 45mm Snap Seal Vial, 13mm Crimp Top)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Snap seal vials with white graduating marking spot.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Size | 13 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Graduated | Yes |
| Material | Silica Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Height (English) | 1.77 in. |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For long term storage |
| Height (English) | 1.25 in. |
Restek™ Crimp-Top Vials with Insert
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear plastic crimp-top vial with polypropylene insert.
Restek™ Screw-Thread Vials, 2mL, 8mm/425 Thread: With Graduation Marking Spot
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fit all 2mL, 12 x 32mm, screw-thread 8mm/425 vial-based autosamplers
| Color | Clear |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Plastic |
Globe Scientific Cuvettes for Ciba Corning 550 Express
Designed for use with the Bayer 550 Express & Express Plus analyzers. Globe Scientific Cuvettes for Ciba Corning 550 Express are packaged in cartridges for easy loading into the analyzers. Each cartridge contains 13 (5-place) cuvette segments.
| Product Type | Cuvette |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Bayer 550 Express & Express Plus Analyzers |
| Color | Natural |
| Material | PMMA |
Restek™ Headspace 20mm Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use in the concentration and analysis of volatile organic compounds
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Type | Crimp Cap |
| For Use With (Application) | Concentration and analysis of volatile organic compounds |
Restek™ WISP 48 Screw-Thread Step Vial
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Vials only
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Size | 13-425 |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Graduated | Yes |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 1.77 in. |
Restek™ 9mm Short-Cap, Screw-Thread Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Vial only
| Volume (Metric) | 2 mL |
|---|---|
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
Restek™ Thomson™ SINGLE StEP™ Filter Vials with Pre-slit Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These standard filter vials are made of PTFE and include a pre-slit screw cap.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Volume (Metric) Total | 450 μL |
| Volume (Metric) | 450 μL |
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | PTFE |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Preservative | None |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| For Use With (Equipment) | Autosamplers |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Style | Pre-slit Cap |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Product Line | SINGLE stEP |
Restek™ Big Mouth Step Screw Thread Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Vials only
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 10-425 |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Graduated | Yes |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |